Markanın Hikayesi


MAGMA, tüm dünya dillerinde, yer kürenin merkezindeki dev eriyik anlamını taşımaktadır. WELD ise dünyada en çok kullanılan ortak lisan olan İngilizce’de “kaynak” anlamına gelmektedir. Böylece Magmaweld adını kaynak esnasında elde edilen metal eriyiği ile yer kürenin merkezindeki bu muhteşem doğal eriyik arasında kurduğumuz benzerlikten hareket ederek oluşturduk ve 21. yüzyıl için Magmaweld adını ana markamız olarak seçtik ve bu adı dünya çapında kendi adımıza tescil ettirdik. 

OERLIKON İsviçre'nin Zurich şehrinin kuzeyinde bir ilçenin adıdır. Bu endüstriyel bölgede kurulu birçok işletme bu ismi şirket adına taşımıştır. 1957 yılında şirketimiz kurulurken Oerlikon Schweisstechnik - Bührle ortaklığı ve lisansıyla kurulduğunda ürün logosu olarak, Türkiye'de de onların logosu kullanılmaya başlanmıştı.
OERLIKON Markası Evreleri 


Oerlikon Bührle Holding tarafından kurulmuş olan Sanayi Makineleri fabrikasında, örtülü elektrod imalat makinesi olan ekstrüzyon preslerinin yapımı gerçekleşmiş ve bu fabrikaya ait olan logo, 1964 yılına kadar Kaynak Elektrodları için de kullanılmıştır. Konsantrik Ekstrüzyon Presi ile Elektrod üretme fikrinin sahibi Rus asıllı bir mühendis olan Dr. Malamut'tur. İnovasyonunu 2. Dünya Savaşı sonrası geldiği İsviçre'de Dr. Bührle'ye satmasıyla, bu buluş sanayiye dönüşmüş ve hemen sonrasında da tüm dünyada bir lisansiye ağı kurularak, uzun soluklu bir iş modeli benimsenmiştir. 


 

1957 yılında Türkiye'deki lisansiye olarak kurulmuş olan Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi AŞ, orijinalde YEŞİL olan bu logoyu, Türk bayrağından esinlenerek, 1975 yılına kadar, KIRMIZI olarak da kullandı.  

 


Oerlikon - Bührle yönetimi, 1964 yılında bu yeni MAVİ logoyla "Kaynak" faaliyetini "Sanayi Makineleri" faaliyetinden ayrıştırarak Oerlikon Schweistechnik’e özgü ilk logosunu oluşturdu. 1986 yılına kadar da tüm dünyada sayıları 40’ı bulan lisansiyeleriyle birlikte bu logoyu kullandı.


 TÜRKİYE’de bu yeni logoya 1975 yılında geçildi ve 1990 yılına kadar, çerçeveli ve çerçevesiz olarak KIRMIZI,YEŞİL ve KAHVERENGİ renklerinde oldukça serbest bir biçimde kullanıldı.


 


1986 – 2005 tarihleri arasında kullanılan ve modern çizgisiyle bir hayli beğenilen bu logo, TÜRKİYE’de de aynı formatta KIRMIZI ve MAVİ renklerde kullanıldı. 1991 yılında, Oerlikon Shweisstechnik şirketini Oerlikon Bührle Holding’den satın alan Fransız Air Liquide şirketi, kurduğu Air Liquide Welding (ALW) bünyesine kattığı diğer kaynak şirketleri ile birlikte 2005 yılında, yeni bir marka stratejisi oluşturdu. Bu strateji gereği, OERLIKON logosu yeniden tasarlandı ve logo bazında lisansiyeler ile kendi üretimleri ilk kez ayrıştırıldı. Böylece lisansiyeler için bu yeni MAVİ logo kullanıma girmiş oldu. 2010 yılından itibaren TÜRKİYE’de de bu yeni logoya geçildi.


 

Air Liquide Welding (ALW), 2005 yılında oluşturduğu yeni marka stratejisi sonucunda kendi ürettiği Oerlikon markalı ürünler için ise, bu RENKLİ logoyu kullanmaya başlamıştır.