ACTIVE TAWERS TEKNOLOJİSİ


AWP-Aktif Tel Sürme Prosesi (Active Wire Feed Process)

Opsiyonel olarak sunulan bu özellik sayesinde çok yüksek hızlarda ve düşük akımlarda koruyucu gaz olarak %100 CO2 kullanılarak neredeyse sıçrantısız kaynak dikişleri elde edilebilir. Bu sistemde

Kaynak torcu özeldir ve robot kol üzerinde herhangi bir tel sürme ünitesi bulunmaz. Sistemde kaynak telinin sürülmesini kontrol eden iki adet servo motorlu sürücü bulunur. Bunlardan birisi tocun kendi içinde, diğeri ise kaynak telinin sarılı olduğu makara veya bidonun hemen çıkışına bağlanmıştır (wire booster). AWP teknolojisi sayesinde bu iki ünite birbirleri ile anlık haberleşerek kaynak sırasında gözle görülemeyecek hızlarda kaynak telini ileri geri yaparak tüm damla geçişlerini kısa devre kaynağı mantığında olmasını sağlar. Böylelikle çok hızlı ve sıçrantısız kaynak dikişleri elde edilebilir. İnce cidarlı (0,6-2,0 mm) malzemelerin kaynağı için idealdir.

Ayrıca, CO2 gaz maliyetinin karışım gaza oranla çok daha düşük olması kaynak maliyetlerinin de düşmesine olanak sağlar.

Standart bir TAWERS robota ilave olarak AWP teknolojisi için gerekli olan temel ekipmanlar servo motorlu torç (pull torch), wire bosster ve AWP yazılımıdır.
Aktif TAWERS Alüminyum (Active TAWERS Aluminum)

Özellikle ince cidarlı (3.0 mm’ye kadar) alüminyum malzemelerin sıçrantısız ve yüksek hızda kaynağı için tasarlanmıştır. Active TAWERS Aluminum teknolojisi ile alüminyum kaynağı yapabilmek için standart bir TAWERS robota ilave ekipmanlar; servo motorlu torç (pull torç), Wire Booster ve özel bir yazılımdır.


TAWERS  Zi-Active Teknolojisi

Galvaniz kaplama kalınlığı 190 gr/m2’ye kadar olan malzemelerin kaynağında, AWP teknolojisine haiz Active Tawers robota Zi-Active isimli opsiyonel yazılımın yüklenmesi ile gerçekleşebilen bir prosestir. %100 CO2 koruyucu gazının kullanıldığı bu yöntem sayesinde sıçrantı oranı normal galvaniz kaynağına göre %75’e varan oranda azalır. Operasyon sonrası kaynak dikişi içerisindeki gaz birikmesinde de yüksek oranlarda azalma olur.

Ayrıca, CO2 gaz maliyetinin karışım gaza oranla çok daha düşük olması kaynak maliyetlerinin de düşmesine olanak sağlar.