Boru İmalat Ve Boru Hattı Sanayi

Image Image Image Image Image Image Image
Borular ve boru hatları insan sağlığı açısından hayati bir role, ülkeler için de stratejik öneme sahiptir. Boru hatları, ham petrol, akaryakıt, doğal gaz, biyolojik yakıt vb. yakıtları, temiz su, sıcak su ve buharı taşıma, ayrıca tarımsal sulama amacıyla inşa edilir. Bu sıvı veya gaz halindeki maddeler, insan hayatının devamı, ekonomik büyüme, endüstriyel üretim, inşaat, altyapı, tarım açısından temel ihtiyaç olup, bunların yanında enerji güvenliği açısından da büyük öneme sahiptir.

Bugün yaklaşık 120 ülkede toplam 4,000,000 km boru hattı olup bunun yarısını petrol ve gaz boru hatları oluşturmaktadır. Enerji tüketiminin artması ile ülkelerin enerji güvenliğini sağlamak için sürdürdükleri enerji politikaları sebebiyle gaz ve boru hattı inşasında da muazzam bir artış olmaktadır. Nüfusun, kişi başına kullanılan su tüketiminin ve kentleşmenin artması ile de su, kazık ve inşaat borularına da talep artmaktadır. Tüm bu büyük boru hatları ve çelik yapılar boyuna veya spiral kaynaklı borulardan inşa edilmektedir.

Büyük boru hatlarının inşa süresi, genellikle boru tedarik süresi ve boru hattının birleştirme süresine göre belirlenir. Boru teslim süresi, boru fabrikasının üretim hızına bağlıdır. Boru fabrikasının üretim hızı ve kapasitesi çelik plakanın ilerleme hızına ve dolayısıyla boru kaynak hızına bağlıdır. Büyük boru hattı projelerinde inşa süresini kısaltmak için toplam uzunluk, kapasitelerine ve konumlarına bağlı olarak birden fazla sayıda boru tedarikçisine bölünmektedir. Sonuçta, birden fazla fabrika boru üreterek, conta kaynakları için sahaya iletirler. Özellikle kalite şartnamelerinin katı ve proje süresinin de sınırlı olduğu, petrol ve gaz boru hattı inşa projelerinde yüksek kalitede ve hatasız boru üretmek çok önemlidir. Borunun veya boru hattının kalitesi; ham maddenin, büküm, kaynak, kesme, kaynak ağız hazırlığı, kaplama gibi boru üretim adımlarındaki, ayrıca sahada boru döşeme, conta kaynağı, test, izolasyon, toprağın kapatılması ve bölgenin çevre düzenlemesi adımlarındaki kalitenin bileşimidir. Toplam kaliteyi belirleyen en kritik aşamalar ise boru imalat kaynağı ve boru conta kaynağıdır.

Tozaltı kaynağı boyuna ve spiral dikişli boru imalatında kullanılan ana kaynak yöntemidir. Borunun kullanım yerine, çelik türüne, sac kalınlığına ve boru çapına göre iç ve dış kaynaklar tek veya çok tel kullanılarak tozaltı-tandem kaynağı ile yapılır. Yüksek kalitede, hatasız kaynaklar yapmak için tozaltı kaynak tozunun yüksek üretim hızlarında ve yüksek kaynak parametrelerindeki kaynak özellikleri son derece önemlidir. Boru kaynaklarında ve conta bağlantı kaynaklarında ana beklentiler ise; yüksek akma, çekme ve çentik darbe dayanımı, yüksek çatlak ve korozyon direncinin olması ve bunların yanında gaz geçirgenliğinin olmamasıdır. Kaynak dikişi profili, istenen mekanik dayanımı sağlamak için önemli olduğu kadar, boya ve kaplamanın homojen olması ve böylece yüksek korozyon dayanımı sağlanabilmesi için de önemli bir kriterdir. Kullanılan kaynak elektrodu, kaynak teli, tozaltı kaynak toz-tel kombinasyonu ve onaylanmış kaynak prosedürü, istenen bu özellikleri boru ve boru hattı boyunca homojen olarak sağlamalıdır.

Boru conta kaynağı saha şartları nedeniyle zor bir iştir. Boru hatları genellikle elektrik olmayan, havanın soğuk ve rüzgarlı, zeminin eğimli ve ıslak olduğu kırsal alanlardan geçer. Ayrıca boru hattının geçtiği kanal ve çevresi genellikle çok düz olmadığından ayakta durmak boru contasının montajı ve kaynağı için pozisyon almak gerçekten zordur. Conta kaynaklarının hatasız olarak yapılması gerekir, hata olması durumunda ise borunun kesilmesi, yeniden hazırlanması, montajı ve kaynağı proje için büyük zaman kaybı yaratır. Bu sebeplerle tecrübeli proje yöneticileri ve boru kaynakçıları, kaynağa hazırlığa, kaynak tüketim malzemelerinin, kaynak makinelerinin ve kaynak jeneratörlerinin performansına büyük önem verirler. Kaynak tüketim malzemeleri ve kaynak makineleri, kaynağı kolay yapma imkanını, kaynağın kesme hatası yapmadan, yüksek nüfuziyet sağlayarak boru birleştirme yüzeylerini iyi sarmasını ayrıca yüksek mekanik özellikleri ve iyi bir röntgen kalitesini de sağlamalıdır.

Magmaweld’in boru imalat ve boru hattı inşa sanayine güvenilir ve yüksek kaliteli ürünleri geliştirilerek sunulmasında “Müşterinin Sesi” odaklı ürün geliştirme metodunun rolü büyüktür. Tozaltı kaynak tozları ve telleri, boru fabrikalarında farklı boru tiplerinde kalite beklentilerini anlayarak, üretim test çalışmalarının sonuçlarına ve uzmanların görüşlerine göre geliştirilmektedir. Boru conta kaynağında kullanılan selülozik elektrodlar, bazik elektrodlar, yüksek dayanımlı çelik elektrodlar, özlü teller ve gazaltı telleri, çeşitli boru hattı şantiyelerinde kaynak makineleri ile test edilerek, alınan sonuçlara göre ürün geliştirmeye yön verilmektedir. Kaynak tüketim malzemelerinin ve makinelerinin performansı kadar ambalajları ve koruma sınıfları da geliştirilerek, şantiye koşullarındaki soğuk ve sıcak havaya, yağmura, rüzgara, kuma, toprağa ve çamura karşı dayanıklı hale getirilmiştir. Ayrıca karbon elektrod, kurutma fırını, kesme ve taşlama taşı gibi kaynak yardımcı malzemeleri, kaynak ağzı hazırlığını ve kaynağı kolay yapabilmesini sağlamak üzere tasarlanmış ve üretilmektedir. Kaynak yaparken arkı ve ergimiş kaynak banyosunun net görülebilmesini sağlayan otomatik kararan kaynak maskeleri, kaynakçının boru kaynağı esnasında rahat çalışmasını ve kaynak kalitesinin artmasını sağlamaktadır. Tüm bunların yanında, iş güvenliği ekipmanları zor kaynak pozisyonlarda kaynakçıyı tamamen koruyabilmesi için büyük özen gösterilerek üretilmektedir.

Magmaweld, uzun yıllara dayanan bilgi ve tecrübesi sayesinde boru imalat ve boru hattı inşa sanayinin ihtiyacı olan; yüksek kaliteli ve yüksek performanslı kaynak tüketim malzemelerini, kaynak makinelerini, kaynak tamamlayıcı malzemeleri ve kaynakçı iş güvenliği ekipmanlarını geliştirmekte, üretmekte ve bu sanayi dallarındaki uzmanların kullanımına sunmaktadır.


Uygulamaya Uygun Ürünler