EN 1090 WPQR / WPS Paketi

Avrupa veya Amerikan standartları çerçevesinde yapılan kaynaklı imalatlarda, kaynaklı birleştirmelerin istenen kalite gereksinimlerini sağladığını güvence altına almak ve imalat kalitesinin sürekliliğini sağlayabilmek adına oluşturulan prosedürler WPS (Kaynak Prodesürü Şartnamesi) olarak tanımlanır. İlgili prosedürler, yapılacak imalata ve gereksinimlere göre seçilebilecek farklı vasıflandırma yöntemlerine göre oluşturulabilmektedir.

Prosedür hazırlıkları, imalatçılar için zaman alan ve maliyetli süreçler olduğundan; Magmaweld kendi bilgi birikimini, yüksek kalitede üretimini yaptığı kaynak tüketim malzemelerini ve kaynak makinelerini bir araya getirerek, kullanıcılar için GSI-SLV TR işbirliği ile Magmaweld WPS paketlerini hazır hale getirmiştir. Ayrıca magNET sistemini de kullanıcılara sunarak tüm kontrol ve takip sürecini anlık olarak izlenebilir noktaya ulaştırmıştır.Magmaweld WPS paketlerimiz;

EN 1090-2 EXC2 sınıfında ve EN ISO 3834-3 kriterleri çerçevesinde kullanılabilecek şekilde oluşturulmuştur. Hazırlık, test, onay süreçleri tamamlanmış şekilde direkt imalata başlama olanağı ile zaman ve maliyet avantajı sağlar.
magNET sistemimiz kullanıcılar için proses verilerinin gerçek zamanlı olarak görüntülenip analiz edilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca kaynak operasyonlarında dijitalleşmenin yolunu açarak Endüstri 4.0’a geçişin adımları atılmaktadır.


WPS kütüphanesi oluşturabilme

Anlık olarak imalat ve parametre takibi

İmalat detaylarının dijital olarak kayıt altına alınması

WPS hazırlık, test ve onay süreçlerini ortadan kaldırarak zaman kazancı sağlanması

Test ve onay maliyetlerinin ortadan kaldırılması

Hazır, onaylı prosedürlerle doğrudan imalata başlama EN ISO 15610
Deneye tabi tutulmuş kaynak sarf malzemelerine göre vasıflandırma

9 WPQRS275 ve S275'ten daha düşük kalitede kullanılabilir.


Manuel ark, TIG kaynağı ve gaz altı MAG kaynağı içindir.


Kapsam aralığı 3 mm < t < 40 mm'dir.


Kullanım, paket içeriğindeki kaynak tüketim malzemelerinin ticari isimleriyle kısıtlıdır.EN 15610'a göre 9 adet WPQR ESR 13ESB 48ESB 50ESB 52TG 2MG 2MG 3FCW 11FCW 21

Bu WPQR’ların kullanımı için;
Uygulama için sertlik ve çentik darbe dayanımı, ön ısıtma, kontrollü ısı girdisi, pasolar arası sıcaklık ve kaynak sonrası ısıl işlem gibi özel unsurların belirtilmemiş olması gereklidir.

Vasıflandırmanın geçerli olması için;
Kullanılacak ana metalin özelliklerinin kaynak sarf malzemesi üreticisi tarafından belirlenmiş test dokümanının WPQR test raporlarının kopyasının sağlanması gereklidir.

EN ISO 15612
Standart bir kaynak prosedürünün uyarlanmasına göre vasıflandırma

138 WPSEN 15612'ye göre 138 WPS MG 2


WPS Adedi: 48

Kalınlık Aralığı: 2 - 5 mm / Gaz Tipi: M21 ve C1


WPS Adedi: 42

Kalınlık Aralığı: 6 - 15 mm / Gaz Tipi: M21 ve C1


WPS Adedi: 48

Kalınlık Aralığı: 6 - 30 mm / Gaz Tipi: M21 ve C1


S355 ve S355'ten daha düşük kalitede kullanılabilir.


1.00 mm ve 1.20 mm çaplar için kullanım.


Gaz altı (MIG/MAG) kaynağı içindir.


C1 ve M21 gaz ile kullanım


Kapsam aralığı 2 mm < t < 30 mm'dir.Bu WPS’lerin kullanımı için;
İmalatçı, EN 1090-2’ye göre kaynaklı imalat yaparken EN 14731’e göre kaynak koordinasyonu süreçlerini ve EN ISO 3834-3’ün kalite şartları yerine getirmek zorundadır.

İmalatçı WPQR test parçalarında kullanılan teçhizatların mekanik ve elektriksel özelliklerine aynı şekilde sahip olmalıdır.

Prosedürler, vasıflandırılmış kaynakçılar veya EN1418’e göre mekanize kaynak için vasıfandırılmış kaynak operatörleri tarafından kullanılabilir.

Ürün Kodu: A912105001 WPQR / WPS Paketi (Türkçe ve İngilizce)

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?