Çelik Yapı Sanayi

Image Image Image Image
Çelik binalar ve alt yapı projeleri son 100 yıl içinde dünyanın hemen her ülkesinde inşa edildi. Dünya nüfusu arttıkça, hızlı kentleşme ile birlikte bina ve alt yapı ihtiyacı da hızla artmaktadır. Çelik, hazır, kolay bulunabilir, ucuz, dayanıklı, güvenli ve %100 geri dönüşümlü bir inşaat malzemesi olduğu için yapı sektöründeki önemi de her geçen gün artmaktadır.

Bina ve altyapı inşaatlarının büyüklüğü, önemi, inşa sınıfı ve deprem riski arttıkça daha yüksek dayanıma sahip çelikler kullanılmakta, çeliğin kalınlığı artmakta, yapının güvenlik sınıfı yükselmekte, kaynak işlemi, kaynaklı bağlantının özellikleri ve depreme dayanıklılığı daha fazla önem kazanmaktadır.

Binaların, ağır çelik yapıların ve alt yapı projelerinin ana taşıyıcı elemanları olan ana iskeletler ve dış çerçeveler H-, I-, T- kirişler, kutu kolonlar ve borular gibi yapısal çelik elemanlarından yapılmaktadır. Çelik yüzeyler ise çelik plakaların birleştirilip, özel profiller ile güçlendirilmesi ile ortaya çıkan panellerden oluşmaktadır. Tüm bu yapı elemanları tozaltı, gazaltı ve özlü tel kaynak yöntemleri kullanılarak belirlenen standartlara göre üretilmektedir. Üretim sonrasında kontrol ve test edilen bu yapı elemanları proje sahasına sevk edilir. Sahada çatım sonrasında civatalama veya örtülü elektrod ve özlü tel gibi kaynak yöntemleri ile yapı elemanları birleştirilmektedir. Kullanılacak kaynak yönteminin seçimi saha koşullarına, bağlantının konumuna, ark bölgesinin rüzgar ve yağmur gibi hava şartlarından koruma imkanlarına bağlı olarak değişebilir.

Kaynak tüketim malzemelerinin mekanik özellikleri yanında sahada gösterdikleri kaynak kabiliyetleri, kaynak metallerinin sağlamlığını ve sonuç olarak binaların güvenliğini etkiler. Özenle seçilmiş kaynak tüketim malzemeleri ve kaynak makineleri ile onaylanmış kaynak prosedürlerine göre yapılan kaynaklar sağlam, hatasız ve güvenli olacaktır.

Mega yapı ve altyapı projelerinden edindiğimiz tecrübeler ve aynı zamanda çelik yapı sanayinde çalışan uzmanlarla kurduğumuz direkt iletişimimiz, sektör gereksinimlerini iyi anlamamızı sağlamaktadır. Magmaweld kaynak tüketim malzemeleri ve ekipmanları tüm bu bilgiler ışığında çelik yapı sanayinin zorlayıcı ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmakta ve üretilmektedir.


Uygulamaya Uygun Ürünler