Dökme Demirlerin Kaynakla Tamiri

Image Image Image
Dökme demirler çatlayan, kırılan parçaların veya döküm boşluklarının tamiri amacıyla kaynak yapılırlar. Dökme demirlerin kaynağı içeriğindeki yüksek karbon, metalurjik mikroyapıları ve düşük süneklik gibi metalurjik özellikleri sebebiyle çok problemlidir. Kaynak işlemi eesnasında karbon kaynak metaline ve ısıdan etkilenen bölgeye yayılarak sertliği ve kırılganlığı arttırır. Pek çok dökme demir parça yağ, su veya diğer sıvılar içinde çalışır, çalışma esnasında da bu sıvılar dökme demir içine emilir. Emilen bu sıvılar kaynak esnasında buharlaşarak kaynak dikişinde gözenek yaratarak kaynağı daha da zorlaştırır. Sonuç olarak dökme demirleri başarılı bir şekilde kaynak yapmak için kaynağa hazırlık ve kaynak tekniği, kaynak tüketim malzemessi, kaynak makinassı ve kaynakta dikkate edilecek konular çok önemlidir.


Dökme demirlerin farklı tipleri vardır, bunlardan; gri dökme demir, küresel dökme demir ve temper dökme dökme demirler özel önlemlerle kaynak yapılabilirler. Fakat, beyaz dökme demirler çok yüksek karbon içermeleri ve metalurjik özellikleri sebebiyle kaynak yapılamazlar. Kaynak tekniği, kaynak tüketim malzemeleri ve kaynak önlemleri dökme demirin türüne, kaynaklı tamirin amacına, çalışma şartlarına, parçanın ve tamir yapılacak bölgenin ebatlarına göre seçilir. Tamirde çoğunlukla örtülü elektrod yöntemi ve örtülü elektrodlar kullanılmaktadır. Dökme demirlerde en önemli kaynak teknikleri ise sıcak ve soğuk kaynaktır. Sıcak kaynakta yüksek ön tav, yüksek pasolar arası sıcaklık ve fırında soğutma gibi yavaş soğutma yöntemi uygulanır. Soğuk kaynakta ise kısa pasolar geri adım metoduyla uygulanırken kaynak esnasında pasolar arası sıcaklık kontrol edilerek parçanın mümkün olduğunca soğuk kalması sağlanır.


Dökme demirler saf nikel, monel diye adlanndırılan nikel-bakır alaşımları, nikel-demir alaşımları, nikel-krom-demir alaşımları, dökme demir, çelik veya paslanmaz çelik elektrodlarla kaynak yapılabilir. Magmaweld her tür dökme demiri sıcak veya soğuk kaynağını başarıyla yapabilmek için özel kaynak tüketim malzemeleri geliştirmiştir. Çatlayan veya kırılan bölümler karbon elektrodlarla ve taşlama diskleriyle temizlenebilir. Dökme demirin kaynağınnda krater çatlağı olmadan ark başlatabilmek ve kaynak akımının iyi kontrol edilebilmesi çok önemlidir. Magmaweld kaynak makinaları hatasız kaynak başlangıcı yapabilmeyi ve kaynak esnasında kaynak akımını iyi kontrol edebilmeyi sağlarlar.

Uygulamaya Uygun Ürünler