Sert Dolgu, Tamir Ve Bakım Uygulamaları

Image Image Image Image Image Image
Makine parçalarında, takımlarda ve ekipmanlarda yaşanan aşınmalar, günümüz endüstrisinin en önemli sorunlardan biridir ve şirketlerde büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Aşınma nedeniyle oluşan maddi kayıp sadece parça değişimi olarak değil aynı zamanda üretim kaybı ve enerji kaybının toplamı olarak hesaplanmalıdır. Makine parçalarının ve takımların karşılaştığı aşınma mekanizmaları erozyon, adhezyon, abrazyon, yüzey yorulması ve korozyondur. Endüstride yaşanan aşınmaların büyük çoğunluğu abrazyon ve adhezyon sebebiyle olmaktadır.

Madencilik, mineral, demir - çelik, çimento, tuğla, plastik, kağıt, metal şekillendirme, hafriyat, inşaat, demiryolu sanayilerinde ve tarımda kullanılan makinelerin ve üretim hatlarının pek çok kritik parçası çalıştığı ortamda aşınmaya maruz kalmaktadır. Bunlara bazı örnekler; Madencilik - kırıcı çekiçler ve merdaneler, konik kırıcı mantoları, çeneli kırıcı çeneleri; Demir - Çelik - Sürekli döküm merdaneleri, taşıyıcı merdaneler, kavrayıcı merdaneler; Çimento - klinker öğütme merdaneleri, egzoz fanları, vidalı konveyörler; Hafriyat ve İnşaat- buldozer bıçakları, asfalt karıştırma paletleri, greyder bıçakları, ekskavatör kepçeleri; Ziraat; traktör tahrik dişlileri ve makaraları, tarım aletleri; Takım ve Kalıp – metal kesme bıçakları, torna uçları, zımba ve dövme kalıpları; Demiryolu - demiryolu rayları, makasları ve tekerlekleridir. Tüm sanayi dallarında bunlara benzer aşınan parçaların bakımı, onarımı ve sert dolgu uygulamaları ark kaynak yöntemleri kullanılarak başarıyla yapılmaktadır.

Yüzey kaplama kaynağı, bir parçayı istenen boyuta getirmek, korozyon direnci ve aşınma direnci gibi yüzey özelliklerini geliştirmek için bu amaca uygun bir malzemenin yüzeye uygulanması işlemidir. Sert dolgu kaynağı, metal yüzeyin aşınma, darbe, erozyon veya kavitasyona karşı direncini artırarak aşınmayı azaltmak için aşınmaya dayanıklı bir kaplama metalinin yüzeye bir kaynak yöntemi ile uygulanmasıdır. Sert dolgu kaynağı öncelikle aşınmış parçaların çalışma ömrünü uzatmak için kullanılıyor olsa da, yeni parçaların üretimi için de kullanılabilmektedir. Sert dolgu, parçanın çalışma ömrünü uzatarak yedek parça ihtiyacını azaltır, duruş süresini ve toplam maliyetleri azaltarak çalışma verimliliğini arttırır, ayrıca daha ucuz ana metallerin kullanılmasına da imkan sağlar.

Sert dolgu kaynağının başarısı, aşınmaya maruz kalan parça için ihtiyaç olan en uygun kimyasal bileşime, mikroyapıya ve aşınma direncine sahip sert dolgu malzemesinin seçimine bağlıdır. Bu nedenle sert dolgu malzemelerinin seçiminden önce parçaların maruz kaldığı aşınma türlerinin ve çalışma koşullarının iyi anlaşılması gerekir. Sert dolgu uygulamasında kullanılacak ark kaynak yöntemi mevcut kaynak makinelerine, parça geometrisine ve boyutuna, ihtiyaç olan sert dolgu kalınlığına, istenen yüzey kalitesine ve kaynak yönteminin uygulanabilirliğine göre seçilir. Ayrıca, ana metalin tipi, kimyasal bileşimi ve kalınlığı doğru sert dolgu kaynak prosedürünü, ön ısıtma ve kaynak sonrası ısıl işlem şartlarını belirlemek için çok önemlidir. Sonuç olarak; başarılı sert dolgu kaynağı yapılabilmesi için, tüm bu noktalara dikkat edilerek sert dolgu kaynak malzemesinin, kaynak makinesinin ve kaynak prosedürünün belirlenmesi çok önemlidir.

Magmaweld, ürettiği sert dolgu ürünleri ile tüm sanayi dallarında aşınmaya maruz kalan parçaların çalışma ömrünü uzatmayı ve verimliliği arttırmayı amaç edinmiştir. Ürün geliştirme sürecinde parçalardaki aşınma mekanizmalarını ve müşteri beklentilerini “Müşterinin Sesi” ve “Gemba” metodlarını etkin kullanarak tespit etmektedir. Magmaweld bu bilgileri, teknik bilgisi ve yıllara dayanan tecrübesi ile birleştirerek, istenen kimyasal analiz, metalürjik yapı, sertlik ve aşınma direncine sahip ürünleri tasarlamakta ve üretmektedir. Özenle üretilen sert dolgu kaynak malzemeleri, işletmelerde makine parçalarının ve ekipmanların daha uzun süre kullanılmasını, duruş sürelerinin azalmasını, verimliliğin artmasını ve sonuçta önemli bir maddi tasarruf edilmesini sağlanmaktadır.

Magmaweld, sert dolgu kaynağının başarılı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi için yüksek performanslı sert dolgu kaynak malzemelerini, kaynak makinelerini, kaynak yardımcı malzemelerini ve iş güvenliği ekipmanlarını tüm sektörlerin kullanımına sunmaktadır.

Uygulamaya Uygun Ürünler