Tawers Kontrolör+Kaynak Makineleri (MIG/MAG)

   TAWERS KONTROLOR + KAYNAK MAKİNESİ (MIG/MAG)


Panasonic TAWERS Kaynak Robotu Teknolojisi

Panasonic TAWERS kaynak robotlarında kontrolör ve kaynak makinası aynı kasa içerisinde bütünleşiktir. Her iki ünite aynı CPU ile kontrol edilir ve arada kayıplara sebep olacak kablolar olmadan tamamen BUS haberleşme protokolü ile yani elektronik kartların birbirine teması ile iletişim sağlanır. Bu sayede seri haberleşmeye göre 250 kat daha hızlıdır. Kaynak makinesinden kontrolöre net ve anlık bilgiler gelir. Kontrolör hiçbir gecikme olmadan kararlar verebilir. Bu husus kaynak kalitesi ve sürekliliği ile doğrudan ilgilidir.

TAWERS robotlardaki kaynak ünitesinin haberleşme hızı 100.000Hz.’dir. Yüksek inverter teknolojisine sahip bu ünite sayesinde kaynak banyosu saniyede 100.000 kez kontrol edilir. Bu ise kaynak makinesinin kaynak sırasında olup bitene ne kadar hızlı tepki verdiği anlamına gelir.

Robot kol üzerindeki tel sürme ünitesinde, robot kolun diğer altı ekseninde de kullanılan akıllı servo motor kullanılmaktadır. Tel sürme ünitesindeki bu aklıllı servo motor sayesinde kalkış ve duruş anında dahi tel hızının anlık bilgileri alınır. Bu sayede kontrolör, tel sürme hızına göre uygun kaynak tablolarını seçip gerekli değişiklikleri anlık yapabilir. Böylelikle kararlı bir kaynak arkı elde edilebilirken ark başlangıcında ve kaynak devam ederken sıçrantı azalır ve sonlandırma süresi kısalarak verim artar (daha detaylı bilgi için soldaki TAWERS Teknolojileri sekmesini tıklayınız).

TAWERS robotlarda kalitede süreklilik ve üretimde verimlilik esastır."Kaynak makinesi, robot ve tel sürme ünitesi motoru aynı kontrolör tarafından izlenip kontrol edilir."