Sert Dolgu Elektrodları

AWS/ASME SFA - 5.13

EFeMn-A

EN 14700

E Fe9

TS EN 14700

E Fe9

DIN 8555

E 7-UM-200-KP

Östenitik manganlı çelik kaynak metali veren kalın örtülü, bazik tip bir sert dolgu elektrodudur. Yüksek (%12-14) manganlı çeliklerin sert dolgu kaynağında kullanılır. Darbelere karşı direnci yüksektir ve kaynak metalinin sertliği soğuk çalışma ile artar. EH 245 elektroduyla soğuk çalışılmalı ve en düşük ısı girdisi ile kaynak yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar küçük çaplı elektrod ve düşük akım şiddeti ile çalışılmalı ayrıca kısa pasolara ve soğuma aralıklarına dikkat ederek zigzag (salınım) yapmaksızın kaynak işlemi tamamlanmalıdır. Manganlı çelikten mamül büyük parçaların, özellikle konkasör çenelerinin kaynağı su küveti içinde, ancak su kaynak yerine gelmeyecek şekilde yapılmalıdır. Üst üste çok pasolu kaynaklar yapılabileceği gibi EI 307B elektroduyla ara tampon paso çekilmesi de önerilir. Dikişin son şekli, soğuk çalışma işleminden önce taşlama ile verilmelidir. Tercihen DC'de elektrod pozitif kutupta (+) kaynak yapılır fakat AC'de kaynak yapılabilir.Tipik Uygulamaları: Özellikle ağır darbe ve şok zorlamalar nedeniyle aşınan kırıcı çenelerinin, mantolarının ve rolelerinin sert dolgu kaynağına uygundur.

AWS/ASME SFA - 5.13

E FeMn-C

AWS/ASME SFA - 5.13

~E FeMn-A

EN 14700

E Z Fe9

TS EN 14700

E Z Fe9

DIN 8555

~E 7-UM-200-KP

Yüksek darbe ve basınca maruz yüksek manganlı çeliklerin birleştirme ve sert dolgu kaynağında kullanılan, östenitik manganlı kaynak metali veren yüksek verimli (%120) sert dolgu elektrodudur. Mükemmel darbe direnci sebebiyle ağır darbe, şok ve kavitasyona maruz kalan parçalarda tercih edilir. Ni ve Cr alaşım içeriği sebebiyle çatlak direnci ve abrazyon direnci daha yüksektir. Kaynak metalinin sertliği soğuk çalışma ile artar. Kaynak esnasında ana malzemenin sıcaklığı kontrol altında tutulmalı, eğer gerekli ise soğumasına izin verilmelidir. Yüksek manganlı çelikten yapılmış büyük parçaların kaynağı su banyosu içinde, ancak su kaynak bölgesine temas etmeyecek şekilde yapılmalıdır. Yüksek parametrelerde çalışmaktan ve salınımlı kaynak uygulamasından kaçınılmalıdır. Tipik Uygulamaları : Kepçe, hidrolik pres pistonlarının, vinç tekerlerinin, ray ve makaslarının, kırıcı çenelerin, kırıcı çekiçlerin, kaya kırıcılarının ve kırıcı dişlerinin sert dolgu ve tamir uygulamalarında kullanılır.

AWS/ASME SFA - 5.13

~EFeMnCr

EN 14700

E Z Fe9

TS EN 14700

E Z Fe9

DIN 8555

E 7-UM-250-KPR

Yüksek darbe ve basınca maruz yüksek manganlı çeliklerin birleştirme ve sert dolgu kaynağında kullanılan , östenitik manganlı kaynak metali veren yüksek verimli (%140) sert dolgu elektrodudur. %12 Cr içeriği sebebiyle diğer manganlı çelik elektrodlara göre çatlak direnci ve abrazyon direnci daha yüksek olup, darbe , şok, kavitasyon aşınmasına maruz kalan parçaların sert dolgu kaynağına çok uygundur. Sert dolgu kaynakları öncesinde tampon tabaka uygulamalarında başarı ile kullanılabilir. Kaynak metalinin sertliği soğuk çalışma ile artar. Kaynak esnasında ana malzemenin sıcaklığı kontrol altında tutulmalı, eğer gerekli ise soğumasına izin verilmelidir. Yüksek manganlı çelikten yapılmış büyük parçaların kaynağı su banyosu içinde, ancak su kaynak bölgesine temas etmeyecek şekilde yapılmalıdır. Yüksek parametrelerde çalışmaktan ve salınımlı kaynak uygulamasından kaçınılmalıdır.Tipik Uygulamaları : Kepçe, hidrolik pres pistonlarının, vinç tekerlerinin, ray ve makaslarının, darbe ve hafif abrasif aşınmaya maruz kalan kırıcıların sert dolgu ve tamir uygulamalarında kullanıma uygundur.

EN 14700

E Fe1

TS EN 14700

E Fe1

DIN 8555

E 1-UM-250

Aşınmaya maruz parçalarda dolgu, tampon ve sert dolgu kaynakları için, talaş kaldırılarak işlenebilen ve orta sertlikte kaynak metali veren, kalın örtülü bazik tip bir elektrodtur. Özellikle metal-metale sürtünmeye ve yüksek darbeye maruz parçalarda dolgu, tampon ve sert dolgu amaçlarıyla kullanılır. Yukarıdan aşağıya hariç tüm pozisyonlarda kaynak yapmak mümkündür. Kaynak metalinin çatlamaya direnci çok yüksektir. DC'de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC'de de kaynak yapılabilir.Tipik Uygulamaları: Rayların, makasların, bandajların, haddelerin, makaraların, tamburların, dişlilerin, millerin, kamaların, paletli araçların yürüyüş takımlarının zincirlerinin ve paletlerinin sert dolgu kaynaklarında uygundur.

EN 14700

E Fe1

TS EN 14700

E Fe1

DIN 8555

E 1-UM-300-P

Aşınmaya dayanıklı sert dolgu kaynakları için, talaş kaldırılarak işlenebilen ve orta sertlikte kaynak metali veren, kalın örtülü bazik tip bir elektrodtur. Özellikle metal-metale sürtünmeye ve yüksek darbeye maruz parçalarda sert dolgu amacıyla kullanılır. EH 330 ile yukarıdan aşağıya hariç tüm pozisyonlarda kaynak yapmak mümkündür. Kaynak metalinin çatlamaya direnci yüksektir. DC'de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC'de de kaynak yapılabilir. Tipik Uygulamaları: Rayların, makasların, bandajların, haddelerin, makaraların, tamburların, dişlilerin, millerin, kamaların, paletli araçların yürüyüş takımlarının zincirlerinin ve paletlerinin sert dolgu kaynaklarında uygundur.

EN 14700

E Fe1

TS EN 14700

E Fe1

DIN 8555

E 1-UM-350-P

Özellikle metal-metale sürtünmeye ve yüksek darbeye maruz parçalarda aşınmaya dayanıklı  sert dolgu kaynakları için kalın örtülü bazik tip bir elektrodtur. Talaş kaldırılarak işlenebilen ve orta sertlikte kaynak metali verir. Yukarıdan aşağıya hariç tüm pozisyonlarda kaynak yapmak mümkündür. Kaynak metalinin çatlamaya direnci çok yüksektir. DC'de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC'de de kaynak yapılabilir. Tipik Uygulamaları: Rayların, makasların, bandajların, haddelerin, makaraların, tamburların, dişlilerin, millerin, kamaların, paletli araçların yürüyüş takımlarının zincirlerinin ve paletlerinin sert dolgu kaynaklarında uygundur.

EN 14700

E Fe1

TS EN 14700

E Fe1

DIN 8555

E 1-UM-400-P

Yüksek aşınma direncine sahip kaynak metali veren kalın bazik örtülü bir sert dolgu elektrodudur. Özellikle metal-metale sürtünmeye, darbeye ve şoklara karşı direnci yüksektir. Kaynak metali sinterlenmiş sert metal uçlarla işlenebilir. Tampon tabaka ihtiyacı olmadan üst üste çok pasolu sert dolgu kaynağı yapmak mümkündür. Çatlama riski olan ana metallerde ESB 42 veya EI 307B elektrodları ile tok bir tampon tabaka yapılmalıdır. Yukarıdan aşağı hariç her pozisyonda kaynak yapılabilir. DC'de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC'de de kaynak yapılabilir. Tipik Uygulamaları: Rayların, makasların, kamaların, flanşların, aşınmaya maruz kazıcı uçların, yüksek metal metale aşınmanın yaşandığı kalıp bölümlerinin ve zımbaların sert dolgu kaynaklarında kullanılır.

EN 14700

E Z Fe2

TS EN 14700

E Z Fe2

DIN 8555

~E 2-UM-50-GP

Özellikle metal-metale sürtünmeye, darbeye ve abrazif aşınmaya karşı direnci yüksek kaynak metali veren kalın bazik örtülü bir sert dolgu elektrodudur. Kaynak metali sinterlenmiş sert metal uçlarla işlenebilir. Çatlama riski olan parçalarda ana metalin özelliklerine göre ESB 42 veya EI 307B elektrodları ile tok bir tampon tabaka yapılmalıdır. Yukarıdan aşağı hariç her pozisyonda kaynak yapılabilir. DC'de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC'de de kaynak yapılabilir. Tipik Uygulamaları: Rayların, makasların, kamaların, flanşların, aşınmaya maruz kazıcı uçların, yüksek metal metale aşınmanın yaşandığı kalıp bölümlerinin, kesme bıçaklarının, zımbaların, merdane ve haddelerin sert dolgu kaynaklarında kullanılır.

EN 14700

E Fe8

TS EN 14700

E Fe8

DIN 8555

E 6-UM-60-GPT

Yüksek aşınma direncine ve yüksek tokluğa sahip kaynak metali veren, kalın örtülü rutil tip bir sert dolgu elektrodudur. Yüksek metal-metal sürtünmesine, orta şiddette darbelere, orta abrazif aşınmaya karşı dirençlidir. Kaynak metali 600°C'ye kadar yeterli sertliğe sahiptir. Kaynak metali ancak taşlanarak işlenebilir. Fazla aşınmış parçalarda ve çatlamaya hassas parçalarda orijinal duruma getirme, alaşımsız ve hafif alaşımlı çeliklerde ESB 42 ile, yüksek manganlı çeliklerde EI 307B elektroduyla tampon tabaka yapılmalıdır. Sert dolgu pasoları ise EH 360R ile tamamlanır. Kaynak sonrası 59 HRc olan sertlik, bir veya iki kez temperleme sonrası 60-65 HRc ye kadar yükseltilebilir. Hem AC, hem de DC'de kaynak yapmak mümkündür. Tipik Uygulamaları:  Yüksek sıcaklıklarda aşınmaya maruz sıcak kesme bıcakları, giyotin makasları, basınçlı döküm kalıpları, merdaneler, haddeler, iş makinalarının kepçelerinin kazıcı ağızlarında ve tırnaklarında kullanıma uygundur.

EN 14700

E Fe8

TS EN 14700

E Fe8

DIN 8555

E 6-UM-60-GPT

Yüksek aşınma direncine ve yüksek tokluğa sahip kaynak metali veren kalın bazik örtülü sert dolgu elektrodudur. Darbelere, metal-metal sürtünmesine, orta abrazif aşınmaya karşı dirençlidir. Kaynak metali 600°C'ye yeterli sertliğe sahiptir. Kaynak dikişinde çatlak ve gözenek riski oldukça düşüktür. Kaynak metali ancak taşlanarak işlenebilir. Fazla aşınmış parçaları orijinal duruma getirme, alaşımsız ve hafif alaşımlı çeliklerde ESB 42 ile, yüksek manganlı çeliklerde EI 307B elektroduyla tampon tabaka yapılmalıdır. Sert dolgu pasoları EH 360B ile tamamlanır. Kaynak sonrası 59 HRc sertliğe sahiptir. DC'de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC'de de kaynak yapılabilir. Tipik Uygulamaları: Yüksek sıcaklıklarda aşınmaya maruz sıcak kesme bıcakları, giyotin makasları, basınçlı döküm kalıpları, merdaneler, haddeler, iş makinalarının kepçelerinin kazıcı ağızlarında ve tırnaklarında kullanıma uygundur.