Tozaltı Tel Ve Tozları

AWS/ASME SFA - 5.17

EL12

EN ISO 14171-A

S1

TS EN ISO 14171-A

S1

Basınçlı kap, boru, gemi inşa, çelik konstrüksiyon imalatında, genel yapı çeliklerinin kaynağında kullanılan masif tozaltı kaynak telidir. Bakır kaplı olması elektrik iletkenliğini ve paslanmaya karşı direncini arttırır.

AWS/ASME SFA - 5.17

EM12

EN ISO 14171-A

S2

TS EN ISO 14171-A

S2

Orta ve yüksek çekme dayanımına sahip genel yapı çeliklerin kaynağında kullanılan masif tozaltı kaynak telidir. Basınçlı kap, kazan, boru, gemi ve çelik konstrüksiyon imalatında kullanılır. Ayrıca SHF 325,SHF 333, SHF 335 ve SHF 345 kaynak tozları ile birlikte kullanılarak sert dolgu kaynakları yapılmaktadır. Bakır kaplı olması elektrik iletkenliğini ve paslanmaya karşı direncini arttırır.

AWS/ASME SFA - 5.17

EM12K

EN ISO 14171-A

S2Si

TS EN ISO 14171-A

S2Si

Orta ve yüksek çekme dayanımına sahip genel yapı çeliklerin kaynağında kullanılan masif tozaltı kaynak telidir. Basınçlı kap, kazan, boru, gemi ve çelik konstrüksiyon imalatında kullanılır. Yüksek mangan ve silisyum içeriği kaynak banyosunun deoksidasyon özelliğini arttırır. Bakır kaplı olması elektrik iletkenliğini ve paslanmaya karşı direncini arttırır.

AWS/ASME SFA - 5.17

EH12K

EN ISO 14171-A

S3Si

TS EN ISO 14171-A

S3Si

Orta ve yüksek çekme dayanımına sahip genel yapı çeliklerin kaynağında kullanılan masif tozaltı kaynak telidir. Yüksek mekanik dayanım yanında, yüksek tokluk değerlerine sahip kaynak metali verir. Basınçlı kap, kazan, boru, gemi ve çelik konstrüksiyon imalatında kullanılır. Yüksek mangan ve silisyum içeriği kaynak banyosunun deoksidasyon özelliğini arttırır. Bakır kaplı olması elektrik iletkenliğini ve paslanmaya karşı direncini arttırır.

AWS/ASME SFA - 5.23

EA2

EN ISO 14171-A

S2Mo

TS EN ISO 14171-A

S2Mo

Orta ve yüksek dayanıma sahip alaşımsız ve düşük alaşımlı çeliklerin kaynağında kullanılan Molibden (Mo) alaşımlı masif tozaltı kaynak telidir. Basınçlı kap, kazan, tank, boru, gemi ve ağır çelik konstrüksiyon imalatında kullanılır. Bakır kaplı olması elektrik iletkenliğini ve paslanmaya karşı direncini arttırır.

AWS/ASME SFA - 5.23

ENi5

EN ISO 14171-A

S3Ni1Mo0.2

Nikel (Ni) ve Molibden (Mo) alaşımlı masif tozaltı kaynak telidir. Genel yapı çeliklerinin, kazan ve boru çeliklerinin, düşük alaşımlı yüksek dayanımlı çeliklerin kaynaklarında kullanımına uygun olup, basınçlı kap, kazan, tank, off-shore yapılar ve ağır çelik konstrüksiyon imalatında kullanılır. Bakır kaplı olması elektrik iletkenliğini ve paslanmaya karşı direncini arttırır.

EN ISO 14174

S A AB 1

TS EN ISO 14174

S A AB 1

Özellikle gemi inşa ve çelik konstrüksiyon imalatında alın ve iç köşe kaynaklarında tek telli ve çok telli (tandem/twin) kaynak uygulamalarında kullanım için geliştirilmiş, alümina-bazik tip aglomere kaynak tozudur. Çift ve tek taraflı kaynaklarda yüksek nüfuziyet sağlar. Yüksek akım taşıma kabiliyetine sahiptir, alternatif akım ve doğru akımda kullanılabilir. Kaynak dikişi düzgündür, köşe ve V-kaynak ağızlarında cüruf kalkışı çok kolaydır. Gemi inşa, çelik yapılarda, kazan ve depolama tanklarında kullanıma çok uygundur.

EN ISO 14174

S A MS/CS 1

TS EN ISO 14174

S A MS/CS 1

Genel yapı ve boru çeliklerinin kaynağı için geliştirilmiş manganez-silikat tip aglomere kaynak tozudur. Düşük Mn ve Si içeren çeliklerde de hatasız kaynak dikişleri yapılmasını sağlar. Özellikle çelik konstrüksiyonların köşe ve V-kaynak ağızlarında, LPG tüpü, basınçlı tank, spiral boru üretiminde kullanıma uygundur. Tek veya çok telli (tandem/twin) kaynak uygulamalarında yüksek kaynak hızında kullanıma uygundur. Alternatif ve doğru akımda kullanılabilir. Kaynak dikişi ana metali iyi sarar, köşe kaynaklarında ve kaynak ağızlarında cüruf kalkışı çok kolaydır. Yanma oluğu hatası olmadan düzgün kaynak dikişi verir.

EN ISO 14174

S A AB 1

TS EN ISO 14174

S A AB 1

Özellikle gemi inşa, çelik konstrüksiyon, depolama tankları ve makine imalatında, alın ve iç köşe kaynaklarında, tek telli ve tandem kaynak uygulamalarında kullanım için geliştirilmiş, alümina-bazik karakterli, aglomere tip tozaltı kaynak tozudur. İnce ve kalın kesitli malzemelerde tek pasolu ve çok pasolu uygulamalarda çok rahatlıkla kullanılabilir. Metalurjik olarak nötr olup, kaynak metaline Si ve Mn geçişi düşüktür ve bu nedenle kalın kesitli malzemelerin çok pasolu uygulamalarında güvenle kullanılabilir. Yüksek akım taşıma kabiliyetine sahip olup, alternatif akım ve doğru akımda kullanılabilir. Parlak bir kaynak dikiş görüntüsü vardır, köşe ve dar açılı V-kaynak ağızlarında cüruf kalkışı çok kolaydır. 

EN ISO 14174

S A AB 1

TS EN ISO 14174

S A AB 1

Özellikle gemi inşa, çelik konstrüksiyon, basınçlı kap, boru ve çelik konstrüksiyon kaynaklarında alın ve iç köşe kaynaklarında tek telli ve çok telli (tandem/twin) kaynak uygulamalarında kullanım için geliştirilmiş, alümina-bazik tip aglomera kaynak tozudur. Köprü, stadyum, ağır çelik konstrüksiyon ve ağır ekipman imalatında da kullanıma uygundur. İnce taneli yapı çeliklerinde de yüksek dayanımlı kaynak dikişi verir. Yüksek akım taşıma kabiliyetine sahiptir, alternatif akım ve doğru akımda kullanılabilir.